CHCESZ ŻYĆ DŁUŻEJ? GRAJ W TENISA

Tenis może być jednym z najlepszych sposobów na przedłużenie życia. Badania z Danii, opublikowane przez Petera Schnohra i jego kolegów, pokazują, że granie w tenisa może wydłużyć życie o prawie 10 lat. To wyjątkowa korzyść, zaskakująca nawet dla samych autorów badania.

Doskonale wiemy, że ćwiczenia fizyczne pomagają dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Cardiovascular Health Study wykazało, że osoby powyżej 75 roku życia zyskują średnio od 1 do 1,5 roku życia, przy zamianie siedzącego trybu  na umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną. Inne badania mówiące o  efektach biegania lub chodzenia wykazały podobne korzyści.

Autorzy duńskiego badania z dużej grupy 20 000 zdrowych ludzi w Copenhagen City Heart Study, zidentyfikowali 8 577, którzy uczestniczyli w badaniu od wczesnych lat 90. do 2017 roku i spełniali różne kryteria kwalifikacji. To dało im 25 lat obserwacji, czyli wystarczająco długo, aby zadać pytanie: w jaki sposób uprawianie sportu wpływa na długość życia?

W badaniu wzięto pod uwagę  różne sporty m.in. tenis, badminton, piłkę nożną, jogging, jazdę na rowerze, kalistenikę, pływanie i aktywności w klubach zdrowia (w tym bieżnie, maszyny eliptyczne typu orbitrek i ciężary).

Bezkonkurencyjny w badaniu okazał się tenis. Wyniki badań pokazały, że zamieniając kanapę na aktywność na korcie tenisowym uczestnicy badania średnio wydłużali swoje życie o 9,7 lat.

Oto krótkie podsumowanie badania, mówiące ile lat zyskamy przy uprawianiu różnych sportów:

Tenis: wydłuża życie o 9,7 lat
Badminton: 6,2 lata
Piłka nożna: 4,7 lat
Jazda na rowerze: 3,7 lat
Pływanie: 3,4 lata
Jogging: 3,2 lata
Kalistenika: 3,1 lata
Aktywności w siłowniach i innych klubach zdrowia: 1,5 roku

Zaskakujące w badaniu było to, że  więcej czasu poświęconego na ćwiczenia nie oznacza dłuższego życia. Grupa osób, która spędzała najdłużej na ćwiczeniach, czyli na siłowni i w klubach zdrowia, w rzeczywistości wykazała najmniejszy wzrost długości życia.

Jednym z możliwych powodów, dla których tenis, badminton i piłka nożna wypadły tak dobrze w badaniu, jest to, że są to sporty wymagające dwóch lub więcej osób, czyli obejmujące interakcję społeczną. Jak wyjaśniają autorzy: „Przynależność do grupy, która regularnie się spotyka, sprzyja poczuciu wsparcia, zaufania i wspólnoty, co przyczynia się do poprawy samopoczucia i zdrowia w długim okresie”.

Może to być również związane z tym, że ćwiczenia, jakie wykonujesz w tenisie – krótkie, ale intensywne zamiast powolnego, ciągłego wysiłku – mogą bardziej sprzyjać zdrowiu. W badaniu czytamy: „Krótkie powtarzające się interwały wysiłku o wyższej intensywności wydają się być lepsze dla poprawy wyników zdrowotnych, niż ciągła umiarkowana aktywność fizyczna”.

Jeszcze nie grasz w tenisa? Najwyższy czas zacząć, by cieszyć się dobrym zdrowiem i świetną kondycją przez długie lata. A kolejnym powodem (dla niektórych jednym z ważniejszych😊), dla którego warto rozważyć tą aktywność fizyczną jest możliwość zaprezentowania się na korcie w świetnej stylizacji tenisowej, najlepiej od GOCOKU. Nie ma to jak wyjść na tenisowy sparing (w modnej spódniczce tenisowej, idealnie pasującej do górnej części sportowej garderoby) i już na samym początku meczu zdeklasować przeciwniczki. 😊 Z GOCOKU to możliwe. Wejdź do naszego sklepu z ekskluzywną odzieżą do tenisa i golfa oraz sprawdź najnowszą ofertę. Znajdziesz tu efektowne spódniczki tenisowe, sportowe koszulki, tenisowe topy i longsleev’y, w których nie tylko będziesz znakomicie wyglądać, ale także komfortowo i pewnie się czuć.